Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit, sed diam nonummy nibh euismod tincidunt ut laoreet dolore.

HOME      ABOUT      PORTFOLIO      SHOP

  150 TL VE ÜZERİ GÖNDERİLERDE KARGO BEDAVA!

  • No products in the cart.
    /  Lifestyle   /  Yoğun parfüm kokmalıyım düşüncesi doğru mu ?

  Asansörü çağırdınız kapısı açıldı içi boş ancak yoğun bir parfüm kokusu var. Kokuyu alır almaz sizden önce binen kişinin tasviri oluşmaya başlar zihninizde ister istemez kişiyi şekillendirirsiniz. Eğer koku sizin hoşunuza gidiyorsa fiziksel özellikleri size daha çok hitap eden birisi şekillenirken, rahatsız eden bir kokuda ister istemez bunun tam tersi olabilmektedir.

  Kalabalık bir ortamda, örneğin toplu taşımada kötü kokulara maruz kalmamız maalesef oldukça sık rastladığımız bir durum. Kötü kokulara tercih edilmesine rağmen, yoğun parfüm kokusuna da maruz kaldığımızda rahatsız olmuyor muyuz?

  Kokunun görünmez etkisinden bahsetmiştik önceki yazılarımızda. Bu etkinin olumlu olduğu kadar, dozu kaçan her şeyde olduğu gibi olumsuz etkileri de kullanım alışkanlıklarından kaynaklı olarak ortaya çıkabiliyor. Saçımızı yaparken abartılı krepeler, makyajımızda kullandığımız yoğun uygulamalar ne kadar olumsuz bir dönüş yaratıyorsa, parfüm kullanımında da abartıya kaçmak beklenen cazibe etkisinin aksine bir durum oluşmasına sebep olabilir.

  Nasıl ki göz farımızı, allığımızın karşımızdaki kişinin gözünü alacak kadar abartılı olmasına izin vermiyorsak, parfüm dozumuzu da aynı şekilde ayarlamaya özen göstermemiz gerekir. Gizli olanın, apaçık ortada olmayanın cazibesi her zaman bariz olandan daha etkili değil midir? Merak uyandırır daha fazlasını istetir. Parfüm de aynen bu şekilde bir etki bırakmalıdır. Daha fazla yakınlaşma isteği uyandırmalı ve bariz bir şekilde kendini belli etmemelidir. Aksi durumda karşınızdaki, yanınızdaki her kimse, koku her ne kadar güzel, alımlı ve çekici olursa olsun, yoğun bir şekilde aynı kokuya maruz kalmak itici etki oluşturacaktır. Koku duyusu çok güçlüdür ve direk olarak beyinle bağlantılıdır. Herhangi bir işleme merkezinden geçmeden direk olarak iletilir. Bu nedenle çok fazla ve yoğun bir şekilde bir kokunun etkisinde kalmak, ne kadar güzel olursa olsun negatif etki yaratacaktır. Birlikte olduğumuzu kişi veya kişilerin özel alanlarını ihlal etmek gibidir yoğun kokuya maruz bırakmak. Bu sadece kişisel parfümlerde değil, ambiyans kokuları, kokulu mumlar, tütsü vb. ürünlerin kullanımında da aynı şekilde geçerlidir. Bu nedenle kokunun cazibesinin kullanım yoğunluğunda değil kendi karakteristik etkisinde olduğunu bilmek önemli bir noktadır.

  Özellikle Eau de Parfum (EDP) veya Parfum kullanıyorsanız. Esans yoğunluğunun yüksek olduğunu bilerek daha az uygulama tercih edilirse, daha etkileyici sonuçlar alınır.

  Post a Comment