Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit, sed diam nonummy nibh euismod tincidunt ut laoreet dolore.

HOME      ABOUT      PORTFOLIO      SHOP

  50 TL VE ÜZERİ GÖNDERİLERDE KARGO BEDAVA!

    /  Parfüm   /  Parfümün Gücü
  Eski çağda siyah elbiseli siyahi kadın beyaz elbiseli esmer kadına makyaj yapıyor

  Bir mekana yada yeni bir ortama girdiğinizde gözünüzden önce burnunuzun keşif yaptığını biliyor muydunuz?

  Yapılan araştırmalara göre 5 duyumuzdan 4’ü serebral kortekse bir sinyal göndererek beynin geri kalan kısımlarına bağlanmak için izin isterken, koku için böyle bir şey söz konusu değildir.

  Kokuyu duyduğunuz anda sinyaller iletilir. Çalışma prosesüsü oldukça hızlı ve nettir. Bu nedenle hafızası en güçlü algımız da koku algısıdır.

  Daha önce deneyimlemiş olduğunuz bir kokuyu yeniden aldığınız an tereddütsüz o ana gidersiniz.

  Bugün araştırmalar sayesinde bu verilere bilimsel olarak ulaşıyoruz, ancak yüzyıllar önce kokunun gücünü fark ederek gerek stratejik gerekse duygusal manipülasyon için kullananlarla dolu tarih sayfalarına ulaşmak mümkün.

  Başta en çok duyduğumuz Cleopatra’nın koku takıntısı ve kendinden önce kokusunun gitmesi için uyguladığı yöntemlerden sıkça bahsedilir.

  Antik Mısır topraklarında kokuya verilen bu önem, Nefertiti ve Cleopatra gibi önemli kadınların, vücutlarını yasemin, amber gibi çiçeklerden meydana getirilen doğal yağlarla ovdurdukları bilinirken, parfümün de hammaddeleri bu bölgede tespit edilmiş olup, Ölüdeniz bölgesinde parfüm üretimine dair kalıntılar da yapılan kazılarda bulunmuştur. Kokunun gücünden ilham alarak, parfümü oluşturan Mısırlılar o dönemde henüz parfüm bileşeninde alkolü kullanmıyorlardı. Kleopatra’nın parfümünün ise reçine, tarçın, zeytinyağı ve kakuleden oluşturulduğu ve dolayısıyla oldukça baharatlı ve yoğun bir koku olduğu düşünülüyor.

  Jul Sezar’ı kendine 21 yaşındayken aşık eden Cleopatra’nın keskin zekası, dillere destan bir güzelliği olmamasına rağmen, manipülasyon yeteneği ile görsel kozmetik gücünü de arkasına alarak yaratmış olduğu karizmatik algı sayesinde bugün hala adından ve başarılarından sıkça bahsedilen bir hükümdar olmasını sağladı…

   

  Post a Comment